Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

9 - 10 września 2006r. Milanów, 100 lecie powstania OSP w Milanowie.

Chyba już tradycją staje się, że wiele ważniejszych uroczystości w życiu naszych organizacji, stowarzyszeń powiązane jest z oddawaniem do użytku nowych budynków, lokali bądź coś z tym związanego. Tak też było i tym razem, 100 lecie powstania i działalności w społeczeństwie Milanowska straż obchodziła wraz z oddaniem do użytku rozbudowanych garaży i zaplecza socjalnego. Powstały nowe dwa stanowiska garażowe, została rozbudowana i powiększona izba pamięci, powstała sala prób dla orkiestry dętej OSP Milanów, powstały pomieszczenia sanitarne i kuchnia. Zostało wygospodarowane pomieszczenie na szatnie dla strażaków. Nowy budynek został rozbudowany na potrzeby nowych czasów, nowoczesny i funkcjonalny. Wraz z oddaniem do użytku nowo rozbudowywanego zaplecza zrodził się pomysł zakupu nowego sztandaru dla naszej jednostki, od pomysłu do realizacji krótka droga, zwłaszcza gdy jest wiele osób życzliwych takiemu przedsięwzięciu. W sfinalizowaniu zakupu milanowskich strażaków wspomogło społeczeństwo, samorząd i organizacje Gminy Milanów, oraz sponsorzy. Nowy Sztandar to ręczna praca zakonnic ze Zbuczyna, a w tym przedsięwzięciu strażaków wspomógł proboszcz parafii Milanów ks. Marian Banasiuk. Projekt to wspólne pomysły i historia naszej straży. Zanim jednak otrzymaliśmy Nowy sztandar druhowie z Milanowa z należną czcią i honorem pożegnali stary odprowadzając go do izby pamięci by przypominał wszystkim o minionym okresie działalności straży w Milanowie. Poczet sztandarowy odprowadzający składał się z druhów: Bożym Adam, Jaszczyk Zbigniew, Trokowicz Roman, w imieniu strażaków sztandar pożegnali seniorzy jednostki w kładzie: Danilkiewicz Władysław, Grabowski Mieczysław, Wedynik Władysław, oraz Prezes Osp Zbigniew Smolinski

Nowy Sztandar to nowa historia, poświęcenia sztandaru podczas Mszy Świętej w intencji strażaków dokonali księża: Ksiądz prałat Stanisław Byczyński – członek honorowy OSP Milanów i autor kroniki milanowskich strażaków, kapelan powiatowy strażaków ks. Andrzej Biernat, kapelan diecezjalny ks. Roman Sawczak, kapelan wojewódzki strażaków ks. Ładniał oraz proboszcz parafii Milanów ks. Marian Banasiuk. Poczet Sztandarowy to Roman Trokowicz, Zbigniew Jaszczuk, Adam Bożym. Przekazania sztandaru strażakom z Milanowa dokonali: wójt gminy marek Siuciak i Poseł na Sejm RP. Tadeusz Sławecki. Prezentacji dokonał Prezes OSP Zbigniew Smoliński. Nowy sztandar został odznaczony Złotym Znakiem Związku i Flagą Węgier przez delegację węgierską z miejscowości Kaba obecną na uroczystościach 100 lecia powstania straży.