8 czerwca na stadionie miejskim MOSiR w Parczewie odbyły się Powiatowe Zawody sportowo – pożarnicze OSP. Aura tego dnia była zupełnie in
Po uroczystym otwarciu zawodów przez Pana starostę uczestnicy sportowych zmagań szybko udali się po sprzęt by jak najsprawniej rozpocząć sportowe zmagania. Nowy regulamin zawodów dopuszcza na start nowe motopompy, jednak jak udało się zauważyć kilka jednostek startowało na tradycyjnej motopompie PO-5. Prawdopodobnie powodem takiej sytuacji jest dość wysoki koszt zakupu, dzięki staraniom Pana wójta i Zarządu OSP w naszej jednostce dysponujemy już odpowiednim sprzętem. Gminę Milanów w tych zawodach reprezentowały trzy jednostki OSP Czeberaki, OSP Kopina i żeńska drużyna OSP Milanów. Drużyny męskie wypadły troszeczkę poniżej oczekiwań tak samych zawodników jak i swoich kibiców zwłaszcza że podczas treningów osiągały znacznie lepsze wyniki. Pojawił się prawdopodobnie stres i to miało wpływ na osiągnięty wynik. Pierwsi zajęli 8 miejsce zaś drudzy 11 na 12 startujących jednostek. Podobnie było też z drużyną żeńską OSP Milanów, dziewczyny podczas ostatnich treningów prezentowały się bardzo dobrze, a jednak wynik osiągnięty był odrobinę gorszy niż podczas zawodów gminnych, niestety nie udało się, choć z tego startu jesteśmy też bardzo zadowoleni. To był dopiero drugi start tej bardzo młodej drużyny w zawodach, jak zawsze bywa w takich sytuacjach na wynik pracuje się latami, a przed nami wiele pracy i możliwości osiągnięcia dobrego wyniku. Oby tylko dziewczęta chciały tak pracować jak dotychczas i z ich strony nie brakowało motywacji.
Zawody przebiegały bardzo sprawnie i po trzech godzinach konkurencje sportowe zmagania dobiegły końca. Oceniając wszystkie starty czasami trzeba spojrzeć trzeźwo i ocenić sportowy poziom zawodów. W kategorii zawody wygrała jednostka z Juliopola a tuż za nią uplasowała się jednostka z Parczewa, i te dwie jednostki zdominowały tą rywalizację, trzecia jednostka z Koczerg miała już dość znaczną stratę do liderów. Pozostałe drużyny to przysłowiowa ,,przepaść”. Drużyny pod względem przygotowania prezentowały się przyzwoicie jednak by rywalizować na najwyższym poziomie trzeba być mistrzem a tego wielu zabrakło.
W kategorii kobiecej po prostu kulejemy w powiecie, od kilku lat pojawia się jedna drużyna żeńska z OSP Parczew i to one były taką perełką i ozdobą zawodów, dziś udało się nam stworzyć drużynę we współpracy z ZSP w Milanowie żeńską drużynę OSP Milanów. Dziewczyn zaprezentowały się na miarę możliwość bardzo dobrze, godząc naukę z treningami osiągnęły podczas zawodów gminnych jak i powiatowych przyzwoity rezultat zwłaszcza że to bardzo młode i niedoświadczone zawodniczki które za dwa trzy lata mogą być już bardzo doświadczonymi zawodniczkami i osiągać znacznie lepsze wyniki.
Jednak na zakończenie tej sportowej rywalizacji pozostał mały niesmak wśród tej młodej drużyny, w kategorii męskiej za sportową rywalizację zostało nagrodzone trzy pierwsze zespoły, w żeńskiej tylko jeden. Możemy zrozumieć wiele kwestii z tym związanych, jednak niesmak i wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi.
W jaki sposób promować sporty pożarnicze wśród kobiet?
Jak motywować takie drużyny do pracy?
I wiele innych podobnych pytań bez odpowiedzi, rozumiemy fakt że w tej grupie startowało tylko dwie drużyny, więc może należy zadać sobie pytanie dlaczego?
Nie chcemy się tu użalać nad taką sytuacją, jednak ten niesmak pozostaje gdyż w gminie Milanów w grupie żeńskiej startowała tylko jedna drużyna nie rywalizując z nikim i to pewne pierwsze miejsce miała zapewnione to jednak Wójta Gminy stać było na ufundowanie nagród.
Może w przyszłości ktoś weźmie sobie za wzór milanowskiego gospodarza i na równi potraktuje kobiety i mężczyzn w sportach pożarniczych.
