W dniach od 12 do 14 marca 2016r. druhna Marzena Karwowska oraz druh Tomasz Muszyński wzięli udział w warsztatach szkoleniowych dot. koordynacji prowadzenia działań ratowniczych w przypadku zdarzeń masowych oraz zabezpieczania logistycznego uroczystości i imprez ZOSP RP organizowanych przez Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy ZOSP RP w Kościelisku.

Pierwszego dnia uczestnicy warsztatów poznawali specyfikę zdarzeń masowych, przepisy dotyczące organizacji imprez masowych oraz systemy segregacji medycznej. Drugi dzień szkolenia poświęcony był głównie zajęciom praktycznym z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Uczestnicy warsztatów wzięli udział w symulacji zdarzenia masowego. Grupa szkoleniowa została podzielona na 3 podgrupy. Każda z grup miała do wykonania 3 zadania: pozoracja, punkt pomocy medycznej, ewakuacja. Pozoranci zostali ucharakteryzowani przy użyciu sztucznych ran i swoim zachowaniem starali się jak najwierniej odegrać rolę poszkodowanych. Grupa ewakuacyjna miała za zadanie przeprowadzenie segregacji medycznej oraz ewakuację poszkodowanych do punktu pomocy medycznej. Strażacy odpowiedzialni za punkt medyczny musieli przygotować miejsce do przyjęcia około 20 rannych i udzielić im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Ratownicy z naszej jednostki mogli sprawdzić się w roli zespołu segregacji medycznej, natomiast w punkcie pomocy medycznej udzielali pomocy rannym zakwalifikowanym do kategorii „Czerwonych”.

Ostatni dzień warsztatów poświęcony był zajęciom z psychologami, którzy omówili zasady udzielania wsparcia psychologicznego poszkodowanym oraz zapobiegania wybuchom paniki w trakcie imprez masowych. Zaświadczenia udziału w warsztatach zostały wręczone przez Prezesa ZG ZOSP RP Waldemara Pawlaka.